מסע ההופעות

ערבי שירה - כך זה התחיל

חזרתי אמש מהופעה בקיבוץ, הקיבוץ שהזמין אותי חגג את יום הולדתו ה64. חברים בועדת התרבות של קיבוץ להבות חביבה הזמינו אותי לארגן את כל הצד המוזיקלי שכלל עיטורים מוזיקליים, קטעי נגינה, וארגון שירה בציבור. הניסיון שלי בהופעות שירה בציבור בקיבוצים ובכלל הוא גדול, אני מנגן באופן קבוע בחגי קיבוץ ובסדרי פסח בפרט בקיבוצים, עורך מוסיקלית מנגן ושר יחד עם כל ציבור המוזמנים את  ניגוני החג וההגדה. 

ערב שירה גדול - ההתרגשות גדלה

הציבור הוא גדול. לכל הפחות משתתפים כ- 400 או יותר, אורחים חברים וילדים ובדרך כלל יש היענות יפה לכינוסים הללו אוהבים להתכנס ולשבת סביב מדורת השבט ואולי בגלל שזה מזכיר להם תקופות יפות אחרות שאינן עוד, אני מכיר את האווירה והמנטאליות הקיבוצית אולי בזכות העובדה שגדלתי בקיבוץ, אני מכיר את השפה, את הערכים, את המוסיקה ואת שירי תנועות הנוער, את השירים הרוסיים היפים, את נעימות ריקודי העם אותם ניגנתי באקורדיון בחוג לריקודי עם, חוג שנערך בכל שבוע בחדר האוכל.


בחגים ובמועדים כשהקיבוץ ארגן שמחות ואירועים הייתי קופץ על כל הזדמנות (לשמחתם של החברים) נרתם ולוקח חלק בנגינה או בכל דבר אחר שהיה צורך בו, כולל נגינה בערבי שירה בציבור לצד חברים ונגנים נוספים שהיו גדולים ממני בגיל ומנוסים ממני, מהם למדתי רבות על  שירים ואיך מנגנים אותם לציבור, אני זוכר שכבר אז אהבתי ונמשכתי מאוד לכל מה שהיה קשור למוסיקה, במיוחד אותם ערבי שירה בציבור.

הזמנים חולפים ותקופות משתנות...אתם השירים

הרבה מאוד מהשירים שאני מכיר היום אלו שירים שלמדתי בילדותי בקיבוץ. המדריך שלי של אז לימד אותנו בכל שבוע ובכל הזדמנות שירים חדשים, הוא אהב מאוד לשיר. היום בערבי הזמר שלי אני מנגן רבים מהשירים שלמדתי אז בקיבוץ. היו לילות שישבנו סביב למדורה, לילות ארוכים שרים וכולנו טבולים עד הראש בנגינה וזמר. אני זוכר שגם שרנו במועדון החבר על קפה ועוגיות וביסקוויטים.


בפיקניקים שהקיבוץ ארגן מפעם לפעם בחורשת הזיתים שמאחורי בתי החברים וליד מטעי האגסים, היינו מארגנים  משחקי חברה, ומשחקי כדורגל, וכשהיינו עייפים, היינו יושבים ושרים בציבור עד מאוחר בערב, וכשהצינה והקור הכתה בעצמותינו היינו חוזרים לחדרים עייפים אך מרוצים. כשהגיעו המתנדבים והמתנדבות לקיבוץ מארצות סקנדינביה ומארצות תבל, אהבתי לעשות רושם על הבנות עם גיטרה או אקורדיון, ניגנתי להם את השירים שאהבו והכירו, החיפושיות, בוב דילן ועוד..  


לימדתי אותם לשיר את שירי ארץ ישראל, והיום במבט לאחור אני בטוח שעשיתי את זה כדי לקבל את תשומת לבן של הבנות ,ואולי בדרך איזה חיבוק או נשיקה, היו אלה ימי נעורים של תמימות וטוהר. פעמים רבות ישבתי עם החברים על כר הדשא ליד חדר האוכל, היו גם ילדי הקיבוץ בנים ובנות שאז נראו בעיני מאוד יפים כמו פסלים יוונים ,ילדים  בלונדיניים עם רעמת שיער זהובה ועיניים גדולות . היינו יושבים ושומעים סיפורים ורכילות על חברים ובעיקר על חברות, בדיחות, גסויות,  וכל מיני עניינים כאלה ואחרים, המספרים היו כמובן החברה מהשכבה הבוגרת, הם ראו בנו קהל מתאים לכל סיפורי הזימה והגבורה שלהם. 

הפעם הראשונה שלמדתי לנגן

בפעם הראשונה שמעתי את שמות של מלחינים מפורסמים. את היכולת לנגן ולרגש ולשמח אנשים, קיבלתי בקיבוץ. מיד בהגיעי לקיבוץ הכירו ביכולתי ובכישרוני המוסיקאלי והחליטו להשקיע בי.המקרה שהיה באותו יום גורלי  ואותו לא אשכח כל ימי .. היה.., שיום אחד בהיותי בחדר הפסנתר של הקיבוץ, הבחינה בי המורה למוסיקה וחברת הקיבוץ שושנה פיליפס, שהייתה אוטוריטה בכל מה שקשור למוסיקה היא נכנסה לחדר המוסיקה ונתקלה בי, נער מגודל תלתלים עם עיני תכלת, ילד, נער, מבולבל משהו..הגיע זה עתה מהעיר הגדולה לחיות בקיבוץ  (באר שבע) יושב ומנגן בפסנתר עם שתי אצבעות ומצליח די יפה להפיק צלילים ומנגינות  וזאת מבלי שיבין משהו על עולם התווים והמוסיקה.אני זוכר את מבטה המתפעל, מאיפה אתה יודע לנגן ילד היא שאלה? חיוך ומבוכה כבשו אותי, עניתי לה שסתם אני מניח את האצבעות על הפסנתר ויוצאות להן המנגינות. זה לא ככה השיבה, יש לך כישרון צריך לדאוג לך ללימודים מסודרים, לימודי נגינה זה עניין רציני ,לימודי תווים, הרמוניה ועיבודים, תורה שלמה. וכך היה, התחלתי ללמוד נגינה קיבלתי שיעורים והפכתי עם השנים למוסיקאי מקצועי שמופיע ומארגן ערבי שירה בציבור בכל הארץ ,וזאת הרבה בזכות חיי בקיבוץ  ובזכות המורה שושנה פיליפס.

 

ולקינוח - כמה קטעי וידאו מהופעות שונות:

 

עולם בקיבוץ

אין ספק שכל עולמי אז היה בתוך גבולות הקיבוץ ,העולם שמחוץ לגדר הקיבוץ  לא עניין אותי ולא היה שייך יותר. חיש מהר הצלחתי להתגבר על געגועי לאימא למשפחה ולחברים של ביה"ס שהשארתי מאחורי בעיר הגדולה. הנגינה המוסיקה והחיים החדשים שהגעתי אליהם בקיבוץ מילאו את כל עולמי, והמתנה הכי גדולה שקיבלתי בהגיעי לקיבוץ הייתה המוסיקה ,בפעם הראשונה בחיי התחלתי ללמוד נגינה בצורה מסודרת. 

לקטעי וידאו נוספים מערבי שירה כנסו

שאלות ותשובות על שירה - כנסו 

המלצות - ערבי שירה בציבור

מאיר היקר תודה רבה על ערב נפלא במועדון מוצ"ש בסניף "אמונה" ר"ג. הכשרון הנפלא שלך בנגינה, הרפרטואר העשיר והמגוון, החיוך, הנועם, הנכונות להיות קשוב לכל בקשה של הקהל,כל זה גרם למפגש איתך להיות מוצלח כל כך. מקווים למפגשים נוספים בהמשך. בתודה דניאלה פרל רכזת מועדון מוצ"ש. 16/1/13

ממליצים על מאיר

לכבוד מאיר פז שלום רב, בשמי ובשם כל " קבוצת גמלאים בליינים" ( ק.ג.ב.) הנני מוצא כחובה נעימה, להודות לך מקרב לב, על היותך שותף לחגיגת יום העצמאות לשנת 2013 שלנו. בנגינתך הוירטואוזית על האקורדיון ובהתלהבותך ,הצלחת לסחוף אותנו לשיר את שירי ארץ ישראל היפים ,בהנאה ובאווירה נהדרת שהיית שותף ליצירתה. ערב זה היווה חוויה גדולה עבורנו והרבה מאד בזכותך. שוב.../credentials.aspx

כתבות ערבי שירה

טיפים לשירה בציבור, כנסו לעמוד המורחב

 

כללי שירה בציבור - מידע שאלות ותשובות כלליות

\

ההתמחות שלי - זמר ופסנתרן מאיר פז שנים של ניסיון בעולם המוזיקה.

 

תמונות מאירועים - כנסו לגלריית תמונות ראו תמונות מאירועים בזמן אמת.

 

תמונה אחת שווה אלף מילים - כמה לדעתכם שווה קטע וידאוכנסו לעמוד גלריות וידאו וראו  המון סרטונים מהופעות שירה בציבור .